My shopping cart
Your cart is currently empty.
Continue ShoppingFREE SHIPPING ON ORDERS OF $100 (International & Oversize Items Excluded)
Alpha Meta Pickleball Paddle
Alpha Meta Pickleball Paddle
The Meta is our most budget-friendly pickleball paddle. Don't be fooled by the affordable price—this paddle outperforms many others in the $200+ range. We believe you'll find this paddle offers the perfect balance of power and control. The Alpha Poly Power Core provides all the power you need to dominate your opponents. With Alpha's ProGrit Tech, you'll get all the spin necessary to leave your opponents spinning. The Alpha Cushioned Grip strikes the ideal balance between comfort and performance.
Performance Stats: Spin: 10/10 • Control: 9/10 • Feel: 9/10 • Sweet Spot: 9/10 • Power: 7/10 • Pop: 6/10
Experience the Alpha Meta's exceptional performance today. Free shipping on orders over $100 across Canada!
| Specification | Details |
|---|---|
| Average Weight | 8 oz oz |
| Handle Circumference | 4.25" |
| Handle Length | 5.5" |
| Paddle Length | 16.5" |
| Paddle Width | 7.4" |
| Core Thickness | 16mm |
| Warranty | Limited Lifetime |
Sign up for our mailing list to receive new product alerts, special offers, and coupon codes.