My shopping cart
Your cart is currently empty.
Continue ShoppingFREE SHIPPING ON ORDERS OF $100 (International & Oversize Items Excluded)
CRBN 3X Power Hybrid Pickleball Paddle
CRBN 3X Power Hybrid Pickleball Paddle
Elite performance paddle featuring foam injected edge walls and unibody carbon fiber construction for maximum power and control. Perfect for advanced players seeking aggressive court play.
The CRBN 3X Power Hybrid delivers unmatched power and pop while maintaining the touch and control CRBN is known for. The foam injected throughout edges and handle solidifies the sweet spot and eliminates vibration for consistent performance across the entire paddle face.
Free shipping on orders over $100 across Canada. Shop premium pickleball paddles with fast Canadian delivery.
| Specification | Details |
|---|---|
| Average Weight | 7.95 oz oz |
| Handle Circumference | 4.25" |
| Handle Length | 5.25" |
| Paddle Length | 16.5" |
| Paddle Width | 7.5" |
| Core Thickness | 14mm/16mm |
| Warranty | 1 Year |
Sign up for our mailing list to receive new product alerts, special offers, and coupon codes.