My shopping cart
Your cart is currently empty.
Continue ShoppingFREE SHIPPING ON ORDERS OF $100 (International & Oversize Items Excluded)
Paddletek Bantam TKO-C 12.7 Pickleball Paddle
Paddletek Bantam TKO-C 12.7mm
THE ONE TO BEAT - The Bantam TKO-C was designed in conjunction with top pickleball pro, Christian Alshon, to provide a combination of power, spin, and reach. PT-700 unidirectional RAW carbon fiber is combined with our legendary 12.7mm Bantam core to give serious players max power and spin capability.
Exponentially increasing power with every hit, the TKO-C delivers serious performance for advanced players seeking maximum power and spin capability on the court.
Free shipping on orders over $100 across Canada. Order your Paddletek Bantam TKO-C today!
| Specification | Details |
|---|---|
| Average Weight | 7.6 oz oz |
| Handle Circumference | 4.25" |
| Handle Length | 5.25" |
| Paddle Length | 16.5" |
| Paddle Width | 7.5" |
| Core Thickness | 12.7mm |
| Warranty | Limited Lifetime |
Sign up for our mailing list to receive new product alerts, special offers, and coupon codes.