My shopping cart
Your cart is currently empty.
Continue ShoppingFREE SHIPPING ON ORDERS OF $100 (International & Oversize Items Excluded)
Six Zero Quartz Raw Carbon Pickleball Paddle
Six Zero Quartz Pickleball Paddle
The Quartz Line from Six Zero Pickleball delivers exceptional performance and unbeatable value. Features a large sweet spot for amplified control, generous power, and pop with one-piece unibody construction for exceptional durability.
The raw textured T300 carbon face provides maximum spin, grip, and feel over the ball. Superior craftsmanship with premium polypropylene core delivers consistent performance and durability for players of all ages.
Free shipping on orders over $100 across Canada. Order your Six Zero Quartz paddle today!
| Specification | Details |
|---|---|
| Average Weight | 8.1 oz oz |
| Handle Circumference | 4.19" |
| Handle Length | 5.5" |
| Paddle Length | 16.3" |
| Paddle Width | 7.6" |
| Core Thickness | 15mm |
| Warranty | 1 Year |
Sign up for our mailing list to receive new product alerts, special offers, and coupon codes.