My shopping cart
Your cart is currently empty.
Continue ShoppingFREE SHIPPING ON ORDERS OF $100 (International & Oversize Items Excluded)
Ronbus R1 Nova Raw Carbon Pickleball Paddle
Ronbus R1 Nova Pickleball Paddle
The R1 Nova features patent pending Gen 3 edge grid technology that releases internal pressure during 360 unibody thermoforming. This advanced paddle combines control through flexible edge grid technology with speed of play and power to rival Gen 2 thermoforming paddles.
The R1 Nova excels in speed of play while maintaining the control needed for advanced gameplay. The flexible edge grid technology and increased sweet spot make this paddle suitable for players seeking both power and precision.
Free shipping on orders over $100 across Canada. Order your Ronbus R1 Nova today!
| Specification | Details |
|---|---|
| Average Weight | 8.15 oz oz |
| Handle Circumference | 4.125" |
| Handle Length | 5.5" |
| Paddle Length | 16.5" |
| Paddle Width | 7.5" |
| Core Thickness | 16mm |
| Warranty | 6 Month |
Sign up for our mailing list to receive new product alerts, special offers, and coupon codes.