My shopping cart
Your cart is currently empty.
Continue ShoppingFREE SHIPPING ON ORDERS OF $100 (International & Oversize Items Excluded)
Ronbus Refoam R1.14 Raw Carbon Fiber Pickleball Paddle
Ronbus Refoam R1.14
Revolutionary patent pending pickleball paddle featuring 4th generation MPP foam core technology and 3D carbon fiber lattice segments for unmatched spin and power.
The MPP foam core increases dwell time for unparalleled spin generation while maintaining exceptional strength-to-weight ratios. Strategic placement of 3D carbon lattice segments eliminates dead spots.
Free shipping on orders over $100 across Canada. Order your Ronbus Refoam R1.14 today!
| Specification | Details |
|---|---|
| Average Weight | 8.15 oz oz |
| Handle Circumference | 4.25" |
| Handle Length | 5.5" |
| Paddle Length | 16.25" |
| Paddle Width | 7.75" |
| Core Thickness | 14mm |
| Warranty | 6 Month |
Sign up for our mailing list to receive new product alerts, special offers, and coupon codes.