My shopping cart
Your cart is currently empty.
Continue ShoppingFREE SHIPPING ON ORDERS OF $100 (International & Oversize Items Excluded)
Six Zero Sapphire Thermoformed Carbon Pickleball Paddle
Matched to your playing style, experience level, and performance goals.
Not sure this is the right one? Retake the Paddle Finder and we'll show you your best matches again.
Retake QuizSix Zero Sapphire Pickleball Paddle
Premium control and power at an entry level price. The Sapphire combines raw carbon face technology with thermoformed construction for exceptional performance. Features Carbon Fusion Edge Technology and elongated design for enhanced reach and control.
The raw carbon textured surface provides amazing spin, grip and feel while the power polymer core maximizes return speed. Perfectly balanced engineering ensures optimal player comfort and control.
Free shipping on orders over $100 across Canada. Note: Cover not included.
| Specification | Details |
|---|---|
| Average Weight | 8.1 oz |
| Handle Circumference | 4.25" |
| Handle Length | 5.75" |
| Paddle Length | 16.34" |
| Paddle Width | 7.48" |
| Core Thickness | 13mm |
| Warranty | 1 Year |
Sign up for our mailing list to receive new product alerts, special offers, and coupon codes.